Tuesday, 9 August 2011

Nurkowanie - nie tylko w Egipcie !


Chęć odkrycia podwodnego świata od zawsze miała swoje miejsce w marzeniach każdego z nas. Nic w tym więc dziwnego, że nurkowanie rekreacyjne stało się ostatnio tak popularnym sportem, który obecnie uprawiają nie tylko dzieci, ale również osoby po 70-ce!
Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z podwodną eksploracją nurkowanie kojarzy się głównie z błękitem egipskiego Morza Czerwonego czy też z pięknym krajobrazem Wielkiej Rafy Koralowej położonej w Australii. Wiele osób jednak nie jest świadome tego, że by przeżyć piękne chwile pod wodą nie trzeba od razu bukować lotu do Hurghady, a jedynie przyjrzeć się naszym rodzimym akwenom, które swym bogactwem zachwycają nawet najbardziej doświadczonych nurków.
Pewnie się teraz zastanawiacie co takiego można zobaczyć w polskich wodach? Dla początkujących najlepsze są polskie jeziora zagospodarowane przez lokalne bazy nurkowe oraz wiele sztucznych zbiorników takich jak np. zalane kamieniołomy. Do najbardziej znanych z ww. należy m.in. Kamieniołom Jaworzno-Szczakowa, czyli tzw. „Koparki” położone na wschód od Katowic. Zbiornik ten, który kiedyś był wyrobiskiem dolomitu obecnie przyciąga do siebie fanatyków nurkowania z całej Polski oraz wielu gości z Europy. Magnesem przyciągającym nurków właśnie do tej bazy jest oczywiście jej największa atrakcja, czyli zatopione koparki o wysokości 18 metrów!
Koparki to tylko jedna z wielu możliwości spędzenia wolnych chwil pod wodą w Polsce. Nie można zapomnieć oczywiście o naszym rodzimym Bałtyku, który również posiada wiele pięknych miejsc, gdzie warto jest się zanurzyć J Główną atrakcją naszego morza są oczywiście wraki, które swoim pięknem przyciągają bardziej doświadczonych nurków.
Przeglądając mapę nurkową polskich nurkowisk, można stwierdzić, że w Polsce nurkuje się wszędzie gdzie jest woda i sprzyjające warunki. Pozostaje nam tylko cieszyć się z bogactwa jakim obdarzyła nas natura i nurkować ile się da!

No comments:

Post a Comment

Online Hotel Booking